(skúsenosti z IT Recruitmentu)
Vďaka môjmu poslednému Kontraktorovi som si uvedomila, že v prípade Kandidátov, ktorí prechádzajú z TPP na Freelancing, sa zastavíme okrem procesných vecí ako napríklad založenie živnosti (čo sa dá dnes už jednoducho – online) aj pri finančných výhodách a nevýhodách.
A tu sa dostávame aj k otázke odvodov do starobného dôchodku:
Samozrejme, byť dobrovoľným platiteľom odvodov nie je potrebné.
Pozrime sa na to technicky. Pri prechode zo zamestnaneckého pomeru na freelancing ide skôr o strach z nepoznaného. Prvý rok odvody do sociálnej poisťovne neplatíte, takže samozrejme nemáte ani odvody do dôchodku. V prípade, ak ste boli zamestnanec a máte nastavený 2. dôchodkový pilier:
Riešením su dobrovoľné príspevky, ktoré si odvádzate do 2. piliera mesačnými prevodmi. Mesačnú sumu cca 6% si jednoducho vyrátate vynásobením hrubého príjmu. Alebo využijte inú finančnú investičnú platformu.
Treba zachovať pravidelnosť, keďže sa jedná o podielové fondy. Na druhej strane sú ich výhodou nízke poplatky za správu. Musíte však rátať s tým, že tieto prostriedky si podľa novej legislatívy nemôžete vybrať až do dôchodku.
Napriek týmto príspevkom Vám ostane mesačne cca o 1/3 príjmu navyše oproti zamestnaneckému pomeru a zabezpečíte si dôchodok zodpovedne. Prvý pilier v budúcnosti nie je niečo, na čo by ste sa mohli a mali spoliehať.
Samozrejme, odporúčam k tomuto riešeniu pridať aj iné zhodnocovanie cez pravidelné vklady, ktoré si viete vybrať v období potreby kedykoľvek. Dnes už nie je núdza o možnosti a verím, že máte v okolí niekoho, kto by Vám aj dobre poradil.
Pri správnom nastavení procesov Vám pri prechode z jedného pracovného nastavenia do druhého nehrozí strata dôchodkového zabezpečenia.
Autor: Linda Lukačková