Význam negatívnych emócií pre život

Význam negatívnych emócií pre život ALEBO Pozitívne myslenie vs. Negatívne emócie

Posledné roky odvšadiaľ počúvame aké úžasné zázraky prináša pozitívne myslenie. Základnou chybou v “programe” tejto filozofie je skĺzanie k démonizovaniu a potláčaniu negatívnych emócií, keďže jedna z najdôležitejších vecí pre naše šťastie je pokojná myseľ. O tú však prichádzame, keď sa zamotáme do negatívneho myslenia.

Ľudská osobnosť je komplexná a zložitá a aj negatívne emócie majú pre náš život nepopierateľný význam. 

Emócie sú ako signálne ohne nášho života. Zoberme si taký HNEV: 

Význam hnevu je tíšenie paralyzujúcej bolesti. Zameranie na negatívum je obvykle spontánne. Naša pozornosť je inštinktívne presmerovaná. Ani sa nenazdáme a už sa niekoľko minút vŕtame v nedokončených rozhovoroch, nedoriešených konfliktoch, krivdách a neúspechoch – veciam spojenými s negatívnymi emóciami. Naša myseľ ich chce spracovať a uzavrieť. Keď vás zaplavia emócie, nevnímate, čo sa deje okolo Vás a vo Vás. Koľko si zapamätáte z toho, čo Vám hovoria ľudia naokolo? – Rovnako je to aj s ľuďmi, s ktorými sa rozprávate a oni sú zavalení emóciami. Vtedy je poučovanie zbytočné.

Hnev nasleduje často krát ako sekundárna emócia, ktorá zakrýva našu bolesť. Bolesť je pre telo veľmi náročná a to hlavne tá duševná. Potláčaním hnevu ako negatívnej emócie sa nemôže naše telo vrátiť naspať k zdroju tejto bolesti, nakoniec totiž hnev poukazuje na to, že nás niečo zranilo. Často krát to nie je iba tá udalosť, ktorá spustila reakciu hnevu. Frustrácia je sprievodným javom túžby po zmene, no môže byť aj sprievodným javom netrpezlivosti.

Vnútorný zvrat nastáva, keď si uvedomíme, že našimi emočnými výbuchmi môžeme niekoho raniť, ponížiť alebo vyľakať. Pri prejavení našich silných emócií síce pocítime istú úľavu, ale budeme sklamaní našou slabou schopnosťou pochopenia druhých alebo zahanbení našim nedostatkom sebaovládania.

Strach je jednou zo základných emócií a jeho úloha je zabrániť nám robiť hlúpe rozhodnutia, alebo sa rozhodovať unáhlene. Potláčanie alebo opovrhovanie týmito emóciami vedie znovu k nevyváženému životu a hromadeniu energie, ktorá buď zákonite vybuchne…alebo sa usadí vo vnútri a spôsobí úzkosť a depresiu. Okrem toho, taký výbuch je pre Vaše okolie omnoho škodlivejší ako priebežné uvoľňovanie akejkoľvek emócie.

Byť neustále v pohode, nad vecou a šťastným nie je cieľom ani účelom života. Naplnený život znamená naplniť ho celým spektrom pocitov, ich vnímaním a prežívaním.

Ticho má tiež svoje miesto v efektívnej komunikácii. Vo svojich rozhovoroch by ste mali viac využívať ticho a venovať viac pozornosti tomu, čo sa deje vo Vás samých. Je veľmi dôležité aby ste vedeli pomenovať tú emóciu, ktorú zažívate. Je to strach, bolesť alebo hnev, ktorý Vás ovláda? Akonáhle budete vedieť pomenovať emóciu, ktorá vo Vás prevláda, môžete sa do nej ponoriť – ponoriť sa do jej podstaty a následne bude pre Vás jednoduchšie s ňou pracovať alebo ju eliminovať. 

Je to ako v Star Wars – temnú stranu neporazíte tak, že sa budete tváriť, že vo vás nie je…čím svetlejším chcete byť, tým temnejšie miesta si budete nosiť v sebe. Svoje temné Ja neporazíme tým, že s ním bojujeme, ale tak, že ho prijmeme ako našu neoddeliteľnú súčasť a je to tak v poriadku.

Autor: Linda Lukačková

Editor 1: Juliana Bohunská

Editor 2: Alexandra Horvathová

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on tumblr
Tumblr